wiarus
Administrator
Dołączył: 04 Sie 2006
Posty: 199
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: ŁDZ
|
Wysłany: Sob 0:23, 05 Sie 2006 Temat postu: Coś o drukarkach |
|
|
Kiedyś posiadanie własnej drukarka w domu stanowiło wyzwanie nawet dla nie lada bogacza. Nie każdy mógł kupić sprzęt rzędu 1000 PLN, tylko po to, aby móc drukować zdjęcia, czy po prostu pliki tekstowe. Te czasy bezpowrotnie minęły i radujmy się szczerze, że nie jest teraz wyczynem posiadanie drukarki, lecz coraz bardziej upowszechniającym się standardem. Nie chodzimy teraz po wielkich sklepach, rozglądając się po wysokich pułkach, aby znaleść nasze drukujące pudło. Piszczące, skrzeczące.. eh, to była przeszłość, teraz nawet gabaryty znacznie się zmniejszyły i uwypukliły tworząc przyjemny wizerunek wręcz mebla domowego wysokiej klasy.
Najbardziej popularne typy drukarek:
Drukarki atramentowe
Najbardziej powszechne spośród typów drukarek. Działają na zasadzie "wypluwania" kropelek atramentu, które są rozdzielane według schematu wygenerowanego na dyszy naboju. Przykładowo mamy tekst, klikami "drukuj", nabój odbiera informacje i przekształca w taki sposób by wypluwane krople tuszu pokrywały się z tym założeniem, jakie był postawione przed drukowaniem. Typowa drukarka atramentowa jest zdolna wycedzić z siebie około 300 punktów na jeden cal kartki, choć oczywiście zdarzają się większe ilości. Im więcej - tym lepiej. "Atramentówki" mają tę wadę, iż niezbędny jest do nich odpowiedni nabój z tuszem, którego oryginalna wersja jest dość droga od 50 PLN do nawet 200 PLN! Na ratunek przychodzą nam "wersje dla każdego", za które można zapłacić 30 PLN (jakość nie gwarantowana:). Można również używać napełniaczy, jednak przy tym sposobie trzeba uważać, gdyż nie fachowe ich dobranie może zatkać, a nawet uszkodzić nabój. Najprostsze modele drukarek można kupić już za 200 PLN, choć zdarzają się również sprzęty za 150 PLN, i lepiej jest się zastanowić i wybrać droższą, ale za to pewniejszą ofertę. A tu za horyzontem widzę kolejną drukarkę, która w świetle atramentowych bugów typu zatkany tusz, czy koszty związane z eksploatacją zyskuje na jakości niczym woda w upalny dzień.
Drukarki laserowe
Charakteryzują się przede wszystkim niezwykle wysokimi właściwościami wizualnymi tworzonego tekstu czy fotografii. Powstawanie obrazu jest dość skomplikowanym procsem, jeżeli patrzymy na to pod pryzmatem drukarek atramentowych. Pierwsze co się dzieje, to wiązka laserowa sterowana przez mikroprocesor drukarki kieruje się w stronę fotoelektrycznego bębna drukarki, ten obracając się obok tunera (zwany zdrobniale: "tusz w proszku") wymienia się z nim odpowiednimi wiązkami, poczym przylegając do kartki papieru tworzy obraz rzeczywisty. Brzmi brutalnie, jednak całe działanie użytkownika kończy się na odpowiednim kliknięciu myszą i chwyceniem za papier. Zaletami drukarek laserowych są m. in. jakość wydruku, szybkość działania i łatwość eksploatacji. Wadą może być cena urządzenia, która wynosi od 500 PLN wzwyż.
Drukarki igłowe, zwane też mozaikowymi
Zdecydowanie najbardziej skostniały typ drukarek. Schemat powstawania obrazu jest prosty jak budowa cepa. Głowica z igłą wbijana jest w taśmę nasączoną fachowymi barwnikami, po czym odciska się na papierze, tworząc punkty budujące w dalszym procesie konkretne znaki. To, co powstaje w straszliwych fonicznych męczarniach, wśród krzyków i złości wychodzi z drukarki po sporym czasie ukazując słabej jakości litery oraz grafiki. Co zaskakuje, sprzęt jest jeszcze używany i jest dość drogi, bo od 500 PLN. Te droższe sprzęty mogą prezentować się nad wyraz przyzwoicie, ale cóż to znaczy wobec lasera, czy choćby atramentu?
Post został pochwalony 0 razy
|
|